5 častých otázek na pohovoru

Chystáte se na pohovor a přemýšlíte nad možnými otázkami? Každý personalista vede pohovor po svém, přesto se otázky u pohovoru velmi často opakují. Pojďme se podívat, jaké jsou pokládány nejčastěji.

Proč opouštíte současné zaměstnání

Tato otázka padne v případě, že se o zaměstnání ucházíte, když jste zaměstnáni. Absolventi a lidé současně hlášení na úřadu práce se na tuto otázku připravovat nemusí.

Tuto otázku není lehké zodpovědět. Platí ale, že v žádném případě nesmíte pomlouvat své kolegy nebo zaměstnavatele jako takového. Podobné očerňování nepůsobí hezky. Nezabodujete ani, když odpovíte otřepanou frází jako např. že hledáte novou příležitost pro svůj osobní rozvoj. Nejlépe uděláte, když zmíníte proč byste rádi u této společnosti pracovali.

Znáte naši společnost?

Před pohovorem si o firmě zjistěte co nejvíce informací. Posloužit vám k tomu mohou webové stránky společnosti. Prostudujte si historii společnosti a seznamte se s jejich produkty a službami.

Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?

Toto je další velmi oblíbená otázka. Při odpovědi na ni si nevymýšlejte. Lež má krátké nohy a personalisté moc dobře umí prostřednictvím doplňujících otázek odhalit lež. Stačí, když vyjmenujete tři až pět silných vlastností (komunikativnost, důslednost apod.). Připravte si také slabé stránky, nikdo přece není dokonalý a trocha sebereflexe nikomu neuškodí (netrpělivost, potřeba mít poslední slovo…).

Proč bychom si měli vybrat právě vás?

Také kvůli této otázce je nutné znát zaměstnavatele a potažmo pozici, o kterou se ucházíte. Otázku zodpovíte správně, když vyjmenujete významné pracovní úspěchy a případné krizové situace, které jste zvládli a které souvisí právě s touto pozicí.

Jaký si představujete plat?

Co říct, abyste se nepodcenili, anebo to naopak nepřehnali? Posloužit vám mohou srovnávače platů, které zohledňují nejen zařazení pozice, ale také region. Nápovědou vám může být mimo jiné váš současný plat.

-MM-

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>