Co neuvádět v životopise

Většinou se píše, co byste do životopisu měli uvést. Pojďme to vzít z druhé stránky a podívejme se, co by v něm naopak být nemělo. 

Základní poučka zní: Vynechte ty informace, které by mohly vést k předsudkům.

Přesto, že by se to dít nemělo, stává se, že někteří zaměstnavatelé předem diskriminují určité skupiny. Na potíž může být například rodinný stav, osobní vyznání, etnický původ a v některých případech třeba i koníčky.

Fyzické parametry 

Abyste si zajistili nestrannost a chránili se soukromí, do životopisu neuvádějte nic ze svých fyzických parametrů. Dnes už není povinností uvádět v životopise dokonce ani věk. Pokud to zaměstnavatel přímo nevyžaduje, nebývá zvykem do životopisu umisťovat vlastní fotografii.

K zamyšlení: Na druhou stranu, životopisů dostává zaměstanavatel spoustu a právě fotografie je to, co může ten váš od ostatních odlišit.

Rodinný stav

Ať už jste svobodní, bězdětní, rozvedení, ovdovělí či homosexuálové, nikdo vás kvůli tomu nemůže diskriminovat. Proto do svého životopisu neuvádějte žádné z těchto informací.

Více kontaktů než je nutné 

Kontakt na sebe v životopise samozřejmě uveďte, ale jen ten nezbytný. Obvykle dostačuje uvést telefonní číslo a e-mail. Své profily na sociálních sítích (Instagram, Facebook atd.) v něm však neuvádějte.

Uvádějte jen relevantní informace

Zda se pro nabízenou práci hodíte, by mělo být objektivně měřitelné. Proto je důležité, aby se ve vašem životopisu objevovaly relevantní informace. Vše ostatní je navíc a patří až na osobní kontakt při pohovoru. Je jasné, že na pohovoru všechny skutečnosti jako vzhled, handicap apod. vyplují napovrch. V tu chvíli ale již můžete prezentovat své vědomosti, schopnosti, stejně jako nadšení.

Subjektivní prvky, proto nechte až na samotný pohovor.

-MM-

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>