Druhy pracovních smluv a úvazků

Pomalu se blíží čas, kdy bude opět nejpříhodnější doba začít si shánět brigádu na léto. Možností máme spoustu, a stejně jako se liší podmínky v jednotlivých oborech, liší se i typy pracovních smluv. U většiny brigád se setkáme s Dohodou o provedení práce. Ta má několik výhod, především za nás nemusí zaměstnavatel odvádět sociální a zdravotní pojištění.

Co se týká daní, tak pokud jsme ještě u žádného zaměstnavatele v daném roce nepodepsali tzv. růžovku – Prohlášení k dani, pak ji můžeme podepsat o letní brigádě a nebude nám z výplaty strhávána ani daň.

Ovšem pozor, náš výdělek nesmí v daném měsíci překročit deset tisíc korun. Pokud se tak stane, stáváme se prakticky zaměstnancem a zaměstnavatel za nás musí odvést sociální i zdravotní pojištění, což pro nás mimo jiné znamená nižší výplatu, protože část sociálního a zdravotního je hrazeno i z naší mzdy.

Dále se setkáme s Dohodou o pracovní činnosti, ta se ovšem nejeví dvakrát výhodně, protože překročí-li sjednaná odměna dva tisíce korun, potom se odvádí sociální a zdravotní pojištění z dané mzdy vždy.

Také můžeme být zaměstnáni na klasický pracovní poměr, případně na zkrácený pracovní úvazek. Ovšem tento případ se týká spíše plnoletých brigádníků, a to ještě těch, s nimiž bývá počítáno na delší časové období než letní prázdniny.

Také by nám mohlo být nabídnuto udělat si živnostenský list a spolupracovat na Smlouvu o dílu, v praxi je to sice obdoba Dohody o provedení práce, ale je třeba být opatrní, v některých případech může být forma spolupráce na živnostenský list posuzována jako nelegální činnost – tzv. Schwarz systém.

ZP

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>