Která gesta si odpustit při pohovoru

Název zní možná trochu víceznačně, jak už to čeština umí, ale v tomto případě se nejedná o nadsázku, řeč bude skutečně o našich gestech, a nejen o nic, zaměříme se na naši neverbální komunikaci. Tedy na to, jaké signály vysíláme, a z kterých zkušení čtenáři řeči těla dovedou vyčíst, jak se cítíme a co si myslíme.

Neverbální komunikace nebo také řeč těla je v současnosti poměrně populární, a to nejen na naší politické scéně, ale i v souvislosti s pracovní sférou. Zvlášť pokud se jedná pohovor, zaměstnavatelé obvykle neodolají si základní dovednosti v oblasti čtení řeči těla osvojit a také je v praxi využít.

 

Nejde proto jen o to minimalizovat nervózní gesta, tiky, mimiku, ale i gesta, která děláme nevědomky třeba při rozhovoru.

Obecně bychom se měli vyvarovat pohybů a doteků rukama směrem k obličeji, zakrývání si úst rukama, dotyky nosu, mnutí krku – to vše podle odborníků na neverbální komunikaci totiž značí určitou nepohodu a také to, že si nejsme jisti tím, co říkáme, nebo že rovnou lžeme.

Tak či onak budoucí zaměstnavatel zbystří problém, a pokud se k určitému tématu po chvíli vrátí znovu, měli bychom se mít na pozoru dvojnásob.

Je to totiž osvědčený způsob, jak si prověřit, zda ona zrádná gesta, třeba při otázce na důvod naší výpovědi z minulé práce, byla čistě nahodilá, anebo naznačovala, že neříkáme tak úplně pravdu, v tomto případě je totiž mimoděk zopakujeme.

ZP

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>