Příspěvek na dojíždění do zaměstnání

Úřady práce již hodnotí první výsledky fungování příspěvků na dojíždění do nového zaměstnání. Největšímu zájmu se těší v Moravskoslezském a Olomouckém kraji. 

Příspěvky se nabízí od loňského července. Jejich cílem je podpořit zaměstnanost uchazečů ze skupin ohrožených dlohodobou nezaměstnaností. O příspěvek mohou žádal ale i ti, co jsou nezaměstnaní kratší dobu a nedaří se jim zprostředkovat zaměstnání v místě bydliště. Důvodů takových nezdarů může být vícero od zdravotnho stavu, po nedostatek praxe či péči od dítě či příbuzného.

Šanci na získání příspěvku ale mohou mít například i ti lidé, kteří přišli o zaměstnání v důsledku hromadného propouštění.

Kdo má na příspěvek nárok? 

Příspěvek Úřad práce poskytuje po dobu trvání pracovního poměru, maximálně však 12 měsíců. Výše příspěvku se pohybuje v rozmezí od 1 000 Kč do 3 500 Kč měsíčně podle dojezdové vzdálenosti. Minimum je 10 kilometrů. Na nejvyšší částku dosahují ti, kteří za prací dojíždění více než 50 km. Nejčastěji uchazeči dojíždění do zaměstnání 10 – 25 km.

Příspěvek je určen na úhradu nákladů, které zaměstnanci vzniknou v souvislosti s dojížděním do práce. Peníze tedy může použít např. na zaplacení jízdného, nákup pohonných hmot, ubytování ale i na hlídání dětí.

Příspěvek na přestěhování

Od loňska je také možné požádat o jednorázový příspěvek na přestěhování se za prací ve výši 50 000 Kč. Žádat o něj může uchazeč, který nastoupil do práce mimo místo své bydliště nebo se případně už přestěhoval. Dále je nutné, aby byl uchazeč v evidenci ÚP ČR déle než 5 měsíců, a to půl roku před podáním žádosti. Další podmínkou je vzdálenost přestěhování, která musí být vzdušnou čarou delší než 50 km. Příspěvek není možné poskytnout v případě přestěhování do zahraničí.

Také o tento příspěvek je zájem. Například v Olomouckém kraji se o něj přihlásla pětina všech žadatelů.

Martina M.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>